Psychologia przeprowadzki

Przeprowadzka jest bez wątpienia wydarzeniem radosnym, choć również kłopotliwym. Oprócz tego przenosiny związane są często z nowym etapem w życiu człowieka, z silnymi emocjami i przeżyciami. Wraz z kłopotami, związanymi z przeprowadzką, pojawiają się aspekty psychologiczne, które mogą zarówno upiększyć, jak i uprzykrzyć takie radosne wydarzenie.
Jakie to są problemy psychologiczne? Psycholodzy przeprowadzają badania, zadając pytanie "z czym kojarzą się przenosiny?". Słowo to wywołuje dwa rodzaje skojarzeń. Pierwsze - radosne, przyjemne: polepszenie warunków życia, przyjemne kłopoty, związane z remontem, urządzeniem się w nowym mieszkaniu. Drugie - negatywne: zamieszanie, bałagan, fizyczne i psychiczne przeciążenia, sprzątanie itp.
Zwykłe powiększenie metrażu nie zawsze polepsza psychiczną atmosferę w rodzinie. Na przykład, duża, ale źle zagospodarowana przestrzeń może wywołać stres, jakiego nie było w małym przytulnym mieszkaniu, gdzie każdy miał swoje miejsce. To tak jak kiedyś na wsi w wielodzietnych rodzinach. Każdy miał swój kąt na piecu, swój azyl, gdzie mógł schować się i przemyśleć swoje dziecięce problemy. Istnieje prawdopodobieństwo, że w wielkim domu na dużej przestrzeni dziecko poczuje się mniej bezpiecznie, niż w starym małym mieszkaniu.

Jak pomóc dziecku przeżyć przeprowadzkę bez stresu?

Kupując nowe mieszkanie, osoby dorosłe w pierwszej kolejności planują remont, kupno nowych mebli. Ale również dziecko musi odnaleźć się w tym nowym otoczeniu. Jak prawidłowo stworzyć dla niego przytulny kącik i komfort psychiczny?
Słowo "przeżyć" często kojarzy się z negatywnymi emocjami. Ale rola rodziców - pomóc dziecku przeżyć przenosiny pozytywnie. Jak reaguje dziecko i co wywołuje u niego stres? Pierwsze i najgorsze - to czego dziecko nigdy nie może zrozumieć - brak uwagi ze strony rodziców, kiedy mama, tata i najukochańsza babcia nie należą całkowicie do niego lub niej. W czasie przeprowadzki matka jest szczególnie zajęta i przez to mniej uwagi poświęca dziecku.
Pierwsza rada w takie sytuacji - częściej mówić dziecku o tym, jakie ono jest ważne dla rodziców, o tym, że jest kochane i że wszystko co się dzieje jest dla jego dobra. Ale powiedzenie "dla jego dobra" nie powinno kojarzyć się z przynoszeniem ofiary i wywoływać u dziecka poczucia winy za to, że wszystkie te kłopoty są ofiarą dla jego dobra.
Dobrze, żeby dziecko poczuło perspektywę "lepszego jutra". Dlatego dziecko należy zaangażować w planowanie wystroju nowego mieszkania w miarę jego możliwości. Na przykład, narysować meble, jakie będą stały w pokojach, omówić, jakie zabawki będą znajdowały się w jego pokoju itp. Ważne jest wywołać u dziecka pozytywne emocje, zaangażować we współpracę z rodzicami.
Należy pamiętać, że dziecko jest bardzo wrażliwe na wszelkie zmiany w rozkładzie dnia i rośnie zdrowe, gdy nie narusza się ustalonego rytmu. Człowiek dorosły odbiera zmiany w życiu emocjonalnie i radośnie, a dziecko czuje się zdezorientowane, zaczyna kaprysić, co denerwuje rodziców, a wtedy czuje się niepotrzebne i nielubiane. Żeby przeprowadzka mieszkania nie burzyła ustalonego rozkładu dnia malucha, można skorzystać z pomocy babci lub niani.
Jak urządzić pokój dziecka?
Dziecko jak każdy inny człowiek, czuje się komfortowo psychicznie, gdy ma swój pokój lub swój kącik, do którego może pójść aby zająć się swoim hobby. W swoim pokoju dziecko powinno mieć możliwość bawić się w takie gry, w jakie nie wolno mu się bawić w pozostałej części mieszkania. Rodzice powinni szanować prywatność dziecka, która ma przełożenie również na jego pokój. Wtedy można wychować dziecko na samodzielnego i niezależnego człowieka, co ma również wpływ na kształtowanie osobowości.

Nowe mieszkanie - nowe tradycje?

Czy w związku z przeprowadzką warto wprowadzać do życia rodzinnego nowe porządki, żeby polepszyć atmosferę w rodzinie? Psycholodzy radzą podtrzymywać już istniejące tradycje. Dobrym pomysłem jest prowadzenie dziennika rodzinnego, tworzenie foto i wideo archiwum, ponieważ wspomnienia grzeją duszę. Można przechowywać przedmioty, związane z przeprowadzką: pędzel, którym tata malował ścianę, zdjęcie kota, który jako pierwszy przestąpił przez próg domu. Urządźmy parapetówkę, żeby każdy członek rodziny odczuł świąteczny nastrój związany z przenosinami i nie zapomnijmy zrobić zabawne zdjęcia na pamiątkę.

Jeżeli planują Państwo przeprowadzkę w Białymstoku, zachęcamy do skorzystania z usług firmy Przeprowadzki Transport F. Radzaj . Firma wykonuje kompleksowe przeprowadzki, zajmuje się transportem pianin, przewozem mebli oraz świadczy usługi transportowe w Polsce i zagranicą. Z ofertą firmy można zapoznać się, klikając na linki: przeprowadzki białystok, usługi transportowe białystok, transport mebli białystok lub dzwoniąc pod numer 604 631 108.

Psychologiczny aspekt przeprowadzki

Przychodzi czas, kiedy trzeba przeprowadzać się do nowego mieszkania. Dla każdego człowieka takie wydarzenie jest stresem. I nie ma znaczenia czy jest to dziecko czy osoba dorosła. Oczywiście dorośli łatwiej akceptują takie zmiany, niż dziecko, ale jednak. Jak przeżyć przeprowadzkę i przyzwyczaić się do nowego miejsca zamieszkania?
Przecież jesteśmy związani z naszym starym mieszkaniem, tym bardziej, że w pobliżu mieszkają nasi znajomi, przyjaciele, jest nasz ulubiony sklep, salon fryzjerski. Z tym wszystkim jesteśmy związani i nie wyobrażamy sobie bez tego życia.  I właśnie w tym momencie rodzi się stres. Zaczyna się zwykłe nakręcanie samego siebie. Wydaje się, że traci się sens życia i nic dobrego nie wydarzy się w przyszłości.  A wtedy pojawia się depresja.
O czym warto pamiętać i co należy zrobić w takich sytuacjach?
1.    Warto pamiętać, że przyjaciele nigdzie nie znikną (oczywiście ci prawdziwi). To również będzie sprawdzianem dla waszych przyjaciół. Najważniejsze to pamiętać, że każdy medal ma dwie strony i dotyczy to wszystkich sytuacji życiowych.
2.    Najgorsze w takiej sytuacji wydaje się być przyzwyczajenie. Człowiek przyzwyczaja się dosłownie do wszystkiego, nawet do usytuowania drzew na podwórku. Rozstanie się ze wszystkim, do czego przyzwyczailiśmy się, rzeczywiście nie jest łatwe, ale za parę tygodni przyzwyczaimy się również do nowego otoczenia. Człowiek posiada unikalną zdolność do dostosowywania się do każdego środowiska.
3.    Najważniejsze to nie zamykać się w sobie. Zacznijcie nawiązywać stosunki z ludźmi, którzy mieszkają teraz w sąsiedztwie z wami. Nawet jeśli znajomość nie przerośnie w przyjaźń, to jednak nie będziecie sami.

Przeprowadzka ma wpływ na człowieka, lecz nie pozwólcie na to, aby sytuacja pogorszyła się. Weźcie się w garść i zaakceptujcie rzeczywistość. Będzie to wam na korzyść, a i przeprowadzka białystok nie będzie wydawała się końcem świata.



4 komentarze:

  1. Witam , bardzo fajny Blog ... właśnie planuje przeprowadzkę na wieś z miasta dość daleko od dotychczasowego miejsca zamieszkania bo aż 400km ... moja córka bardzo to przezywa gdyż jestem po rozwodzie z jej tatą i będą się teraz rzadziej widywali ... jest to już dość duża dziewczynka bo 8 letnia ... chciała bym żeby jak najmniej kosztowało ją to stresu ... z miłą chęcią porozmawiam na ten temat ... zapraszam do mnie .

    OdpowiedzUsuń
  2. Przeprowadzka, to nowe rzeczy i utrata starych. Utrata kolegów, miejsc, do których byliśmy przywiązani. Utrata stałości, bezpiecznego miejsca. To w większym stopniu strata dla dziecka niż zysk. Chyba, że trafia do znacznie lepszego miejsca, lub jest bardzo małe.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja wyprowadzam się od rodziców.
    Zamieszkam z narzeczonym w naszym nowym mieszkaniu, ale strasznie przeżywam "rozstanie" z domem rodzinnym. Jestem bardzo związana emocjonalnie z mamą. Całay proces przeprowadzki bardzo mnie stresuje. Z dnia na dzień popadam w depresję.

    OdpowiedzUsuń
  4. Mnie przeprowadzki zawsze denerwują

    OdpowiedzUsuń